NTIC NÁRODNÉ   TOXIKOLOGICKÉ   INFORMAČNÉ   CENTRUM

24-hodinová konzultačná služba pri akútnych intoxikáciách

+421 2 5477 4166Kniha Neotrávte sa! je príručkou prvej pomoci pri otravách v domácnosti.

PAVÚKY
 
Pavúky na Slovensku Exotické pavúkyPAVÚKY (ARACHNOIDEA)PAVÚKY NA SLOVENSKU
Pavúky patria medzi článkonožce, obývajú všetky ekosystémy. Na Slovensku sa predpokladá výskyt asi 942 druhov pavúkov (www.pavuky.sk).

Pavúk obyčajne neútočí na človeka, ak tak len v sebaobrane. Väčšinu uhryznutí spôsobujú iné článkonožce. Pavúk uhryzne len raz, opakované uhryznutia sú raritné. Pri uhryznutí nemusí pavúk vypustiť do rany jed (tzv. suché uhryznytie). Ranu tvoria 2 bodky vzdialené od seba 1-10 mm.

Na Slovensku žije voľne v prírode jedovatý pavúk Pradiarka pestrá (Cheiracanthium punctorium), resp. Zápřednice jedovatá. Jeho výskyt je relatívne zriedkavý.

Bolo popísaných niekoľko prípadov uhryznutia týmto pavúkom.

Kazuistiky :

52 ročnú pacientku uhryzol pavúk do prostredníka a ukazováka pravej ruky. Na prstoch boli jasne viditelné miesta vpichu. Pohryznuté prsty výrazne opuchli, pacientka udávala prudkú bolesť v mieste uhryznutia. Napriek bolesti, pacientka vyhľadala lekárske ošetrenie až 24 hodín po udalosti. Pri vyšetrení udávala sťažené dýchanie, rozšírenie bolesti aj na pravú dolnú končatinu a zvýšenie telesnej teploty o 2 stupne. Pacientka odmietla hospitalizáciu v nemocnici, bola jej podaná injekcia  magnézia a opakovane studené obklady. Stav sa v priebehu niekoľkých dní upravil.

13 ročné dievča uhryzol pavúk do pravej nohy, asi 5 cm nad oblasťou členka. Ranku tvorili dva krvavé vpichy vzdialené od seba 3,5 mm. Rana nebola opuchnutá. Lekársku pohotovosť vyhľadala až večer, keď matka našla pavúka na vnútornej strane nohavíc. Pacientka potvrdila, že ani nezbadala, kedy ju pavúk uhryzol do nohy.
Prekvapivé bolo to, že pavúk uhryzol pacientku cez hrubé ponožky.

V oboch prípadoch bol pavúk zoológom identifikovaný ako druh Pradiarka - Cheiracanthium punctorium (www.vivarista.sk).

Na internete bol popísaný aj pokus zoológa, ktorý testoval uhryznutie vyššie spomenutým pavúkom sám na sebe. Po polhodinovom dráždení samička pavúka uhryzla zoológa do predlaktia. Popisoval intenzívnu bolesť, porovnateľnú s bolesťou pri uštipnutí sršňom, rana okamžite sčervenala. Bolesť odoznela do 20 minút.
Večer sa príznaky vrátili, ruka opuchla a začala tŕpnuť až do oblasti ramena, Zoológovi stúpla telesná teplota na 37°C (forum.lasiodora.sk).

Skúsenosti s uhryznutím pradiarkou dopĺňa aj údaj z literatúry kde sa uvádza, že z dvadsiatich prípadov potvrdeného pohryznutia bola mierna nekróza popisovaná len v 1 prípade (Vetter a spol.,2006).

Liečba spočíva v ošetrení rany, dezinfekcii a v tlmení bolesti. Špecifické antisérum neexistuje.

STREHÚŇ ŠKVRNITÝ - Lycosa singoriensis


http://www.vivarista.sk/m/clanky/2518

Strehúň  škvrnitý  Lycosa  singoriensis

Je to najväčší pavúk vyskytujúci sa na Slovensku. Tento druh pavúka obýva celú Európu, môže mať až 7 cm, samičky bývajú menšie. Sú tmavohnedé, brucho je čierne, končatiny sú svetlé, najmä ich spodná časť. Sú husto ochlpené, chĺpky sú svetlé, sivej farby. Tento tzv. aj stepný pavúk žije pod zemou, väčšinou na piesočnatých pobrežiach riek.

Nájdený v Leviciach / august 2007 /, v priestoroch školy, mal 4,9 cm aj s končatinami. Tento druh pavúkov je u nás chránený. V nitrianskej jedálni / október 2008 / bolo nájdené množstvo týchto pavúkov, situácia bola medializovaná a pavúky označené za jedovaté.

Podľa odborníkov tento druh pavúkov nie je pre ľudí obzvlášť nebezpečný, ale môže zaútočiť / pohrýzť / v prípade ohrozenia. Útočí skokom.

Pavúk môže spôsobiť tieto zdravotné ťažkosti :

- žihľavku spôsobenú chlpmi pavúka
- sekundárnu infekciu v mieste uhryznutia
- rôzny stupeň alergickej reakcie
- neuromuskulárne účinky

Zdroj : k disopozícii je v NTIC


Každoročne dochádza neraz i k závažným intoxikáciám detí i dospelých najmä v letnom období, počas prázdnin a dovoleniek.Antidotárium bolo napísané s cieľom uľahčiť orientáciu v používaní antidot (protijedov) pri akútnych intoxikáciách.
Návrat na hlavnú stránku